Koniec promocji cenowej za:

W ludzkim organizmie jest wiele systemów, które umożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie i pozwalają na utrzymanie wszystkich czynności życiowych. Jednym z nich jest układ pokarmowy. Jego najistotniejsze funkcje to: pobieranie pokarmu, mechaniczne rozdrabnianie pożywienia, trawienie jedzenia, przyswajanie składników odżywczych oraz usuwanie resztek pokarmowych, których nie udało się strawić.

Jaka jest budowa układu pokarmowego?

Długość układu pokarmowego człowieka szacowana jest na około osiem metrów. Struktura ta tworzona jest przez następujące organy:

  • jama ustna,
  • gardło,
  • przełyk,
  • jelito cienkie (dwunastnica, jelito czcze, jelito kręte),
  • jelito grube (wyrostek robaczkowy, jelito ślepe, okrężnica, odbytnica),
  • gruczoły przewodu pokarmowego (ślinianki, wątroba, trzustka).

Układ pokarmowy – poznaj jego najważniejsze funkcje

Warto każdego dnia dbać o dobry stan układu pokarmowego, ponieważ pełni on wiele istotnych funkcji, które warunkują prawidłowe działanie całego organizmu. Co ciekawe, poszczególne narządy odgrywają tutaj odrębne role, przez co wspólnie odpowiadają za właściwy przebieg procesu trawienia. Kolejne czynności są ze sobą ściśle powiązane oraz skoordynowane.

Na początkowym etapie pokarm jest przyjmowany w jamie ustnej, w której zachodzi również jego wstępne trawienie. W gardle, które łączy jamę ustną z przełykiem, ma miejsce połykanie jedzenia. Z kolei w przełyku odbywa się trawienie oraz wchłanianie. W żołądku następuje mieszanie pożywienia z sokiem żołądkowym, a dzięki budowie tego organu pokarm może się przemieszczać. Jelito cienkie, czyli najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego, to miejsce, w którym rozpoczyna się wchłanianie składników pokarmowych do krwi. Natomiast w jelicie grubym z niestrawionych resztek pożywienia formułowany jest kał.

Jakie są najczęstsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

W momencie, gdy układ pokarmowy przestaje prawidłowo funkcjonować, pojawiają się objawy, które skutecznie utrudniają pełne zaangażowanie się we wszystkie codzienne aktywności. Najczęściej przeszkadzają nam zatrucia pokarmowe i związane z nimi: niestrawności, zaparcia, nudności, wymioty, czy biegunka. Problemem jest także ból brzucha, ucisk w żołądku, wzdęcia, gazy i zaparcia. Ponadto z dużym dyskomfortem wiąże się nadkwaśność, zgaga oraz kłopoty z przełykaniem. Choroby układu pokarmowego, na które jesteśmy narażeni to: zespół jelita drażliwego, wrzody dwunastnicy i żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki, niedyspozycje wątroby i pęcherzyka żółciowego, hemoroidy oraz nietolerancje pokarmowe.

Preparaty usprawniające działanie układu pokarmowego – poznaj je

Dolegliwości układu pokarmowego można łagodzić za pomocą różnych wyrobów leczniczych. Dużą popularnością cieszą się na przykład preparaty w postaci kapsułek lub kropli, które uzupełniają florę bakteryjną – warto stosować je w czasie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu. Z kolei na wzdęcia, nudności i niestrawność pomagają lekarstwa na bazie ziół, dostępne w formie płynnej. Są również leki, które stosuje się w przypadku ostrej i przewlekłej biegunki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl