Koniec promocji cenowej za:

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Na czynniki ryzyka związane z tymi schorzeniami narażony jest każdy z nas. Odpowiada za to przede wszystkim prowadzony przez nas tryb życia, w którym dominuje stres, a brakuje codziennej dawki aktywności fizycznej. Jeśli do tego doda się niezdrową dietę, nie powinno dziwić wystąpienie takich objawów, jak: omdlenia, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności i szybkie męczenie się.

Jaka jest budowa układu krążenia?

Układ krążenia składa się z układu krwionośnego oraz limfatycznego. To zamknięty obieg, którego centrum stanowi serce (złożone z dwóch przedsionków oraz dwóch komór). Serce jest najważniejszym narządem, bez którego człowiek nie mógłby funkcjonować. Układ krążenia tworzy również sieć naczyń krwionośnych takich jak: tętnice, żyły oraz naczynia włosowate.

Układ krążenia – najważniejsze funkcje

Cała ta struktura odpowiada przede wszystkim za transport płynów ustrojowych (na przykład krwi lub limfy), a także utrzymanie ludzkiego organizmu w stanie homeostazy, czyli równowagi. Dzięki temu zachodzi ciągła samoregulacja procesów biologicznych, bez względu na zmieniające się czynniki zewnętrzne. Inne funkcje układu krążenia to: stabilizowanie temperatury ciała oraz wykrywanie i zwalczanie bakterii, czy  wirusów. Dzięki niemu możliwe jest również przekazywanie hormonów, tlenu, substancji odżywczych i produktów metabolizmu do poszczególnych komórek.

Jakie są najczęstsze choroby układu krążenia?

Jest wiele chorób układu krążenia. Jedne z nich mogą mieć charakter wrodzony, a inne nabyty. Jako najczęstsze schorzenia wskazuje się: nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, chorobę wieńcową, niewydolność serca, arytmię, żylaki, miażdżycę, czy zakrzepowe zapalenie żył.

Choroby układu krążenia – profilaktyka

Na szczęście jest wiele rozwiązań, których praktyczne zastosowanie pozwala zwalczać niektóre czynniki ryzyka. Jednak w większości przypadków wiąże się to z koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia. Dla niektórych może być to trudne, ale trzeba mieć świadomość, że często jest to jedyna recepta na uratowanie swojego zdrowia, a nawet życia. Należy rozpocząć od stosowania zbilansowanej diety, złożonej ze zdrowych i pełnowartościowych składników. Kolejny krok to całkowite wyeliminowanie używek, takich jak alkohol, czy papierosy. Zalecane jest unikanie sytuacji stresowych i panowanie nad swoimi nerwami. Obowiązkowo trzeba do tego dodać regularne ćwiczenia fizyczne oraz aktywność na świeżym powietrzu. W zmniejszeniu ryzyka chorób serca pomaga również stosowanie odpowiednich preparatów, systematyczne wykonywanie badań kontrolnych oraz monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cholesterolu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl