Koniec promocji cenowej za:

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Blizny – jak sprawić, aby były jak najmniej widoczne?

Walczymy z każdą pojawiającą się blizną spowodowaną wypadkiem, operacją, czy nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Chcemy ukryć blizny, aby stały się jak najmniej widoczne. Jaki jest na to najlepszy sposób?

Jak powstają blizny?

Blizna jest śladem po uszkodzeniu skóry, naturalnym procesem jej gojenia. Przebiega ono w  następujących fazach: już w trakcie uszkodzenia rana wypełnia się krwią, tworząc naturalny opatrunek, powstaje strup, pod którym dokonują się procesy odbudowy skóry. W dalszym etapie organizm oczyszcza ranę z obumarłych komórek i drobnoustrojów. Po 7 dniach, w zależności od uszkodzenia tkanki, następuje gojenie się rany, którą pokrywa nowy nabłonek. Na koniec następuje przebudowa blizny, która w zależności od rodzaju trwa od kilku miesięcy do roku. Jeżeli, któraś z faz zostanie zakłócona, zwiększa się zjawisko bliznowacenia. Na początku każda blizna jest różowa, następnie blednie, by przybrać perłową barwę, nie odzyskując już naturalnego koloru.

Rodzaje blizn

Blizny powstają w wyniku urazów takich jak zranienie, cięcie chirurgiczne, czy oparzenie. A także rozróżniamy je według miejsca powstania blizny oraz od indywidualnych cech co do ich gojenia. Blizny skórne pozbawione są gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Drugim rodzajem są blizny rozległe, będące bardziej wyraźne, są to blizny po oparzeniach, czy zmiażdżeniach. Blizny przerostowe mogę rozszerzać się poza miejsce zranienia. Innym rodzajem są blizny zanikowe po ospie wietrznej, czy trądziku, w tym wypadku sprawdzi się maść cynkowa.

Jak zmniejszyć widoczność?

Do zmniejszenia widoczności blizn należy wykorzystać preparaty takie jak maści na blizny, żele, kremy, plastry, czy olejki. Preparaty powinny rozjaśnić bliznę, a także zatrzymać uczucie swędzenia i napięcia, służą również do nawilżenia i wygładzenia blizny.

Jak dbać o bliznę?

Należy chronić ją przed słońcem, regularnie smarować odpowiednią maścią. Jeżeli od razu zadbamy o bliznę, jest większa szansa na zmniejszenie jej widoczności. Jeżeli powstają strupki, nie należy ich zrywać. Należy pamiętać, że dużo zależy od rodzaju blizny, naszego wieku, czy uwarunkowań genetycznych, a także jej umiejscowienia i rozległości.

Jak działają preparaty na blizny?

Preparaty na blizny mają przede wszystkim rozjaśnić, a także wygładzić bliznę, oraz sprawić by stała się jak najmniej widoczna. Gdy rana zostanie zagojona, wtedy możemy rozpocząć stosowanie preparatów na blizny. Najważniejsze jest ich systematyczne stosowanie, a proces może potrwać dłuższy czas, w zależności od rodzaju blizny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl