Koniec promocji cenowej za:

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Jak zaradzić swędzącej skórze?

Swędzenie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami, w zależności od częstotliwości występowania świądu, miejsca, czy obszaru na ciele, na jakim się znajduje. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę jego istnienia.

Skąd się bierze?

Świąd jest uczuciem, które powoduje, chęć natychmiastowego podrapania się. Swoje źródło może mieć w układzie nerwowym lub być następstwem bodźców chemicznych, termicznych, mechanicznych, czy elektrycznych.

Przyczyny

Występowanie świądu może dotyczyć całego ciała lub fragmentu skóry. Do najczęstszych przyczyn jego występowania są choroby skóry: infekcje wirusowe, pasożytnicze, grzybicze, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, nadmierna suchość skóry, alergie. Jeśli mamy do czynienia ze świądem całego ciała, wynika to zapewne z następstw chorób ogólnoustrojowych takich jak na przykład chorób układu krwiotwórczego, przewlekłej niewydolności nerek, chorób endokrynologicznych i metabolicznych, a także zaburzeń psychicznych i wielu innych.

Domowe sposoby, aby zmniejszyć uczucie świądu

Należy nawilżać skórę za pomocą odpowiednich kremów, balsamów, czy olejków. Odpowiednie preparaty to ten na bazie kamfory, aloesu, mentolu, lanoliny. Należy unikać drapania, można przykładać swędzące miejsca chłodnymi kompresami, czy bandażami. Zimny prysznic powinien zmniejszyć uczucie swędzenia. Innym domowym sposobem jest kąpiel w krochmalu, czy mące ziemniaczanej. A także do przygotowania kąpieli można użyć płatków owsianych (należy je zmielić), sody oczyszczonej, czy siemienia lnianego. Należy wcześniej sprawdzić np. w Internecie jak przyrządzić taką kąpiel. Powinno się zwracać uwagę na używane kosmetyki, środki do mycia, środki piorące, które mogą być przyczyną występowania świądu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli świąd utrzymuje się przez dłuższy czas, nie możesz znaleźć jego przyczyny, uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, nie pozwala na spokojny sen, należy zgłosić się do lekarza. Dodatkowo zauważysz u siebie takie objawy jak: utrata masy ciała, gorączka, zmęczenie, czy zmiany skórne, należy powiedzieć je lekarzowi, który odnajdzie przyczynę dokuczliwego świądu. Oceni również zmiany skórne oraz zaleci odpowiednie badania.

Jeżeli nie możesz znaleźć przyczyny świądu, zwróć się o radę do specjalisty

Należy pamiętać, że przyczyn świądu jest bardzo wiele, jeżeli cokolwiek nas niepokoi, powinniśmy udać się do lekarza. Szczególnie jeżeli zauważymy, że świąd staje się coraz bardziej intensywny, zauważyliśmy zaczerwienienie i obrzęk skóry, czy trudności w oddychaniu.

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl