Koniec promocji cenowej za:

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Czym jest kamienica nerkowa?

Kamienica nerkowa jest to obecność w układzie moczowym zwanych potocznie kamieniami moczowymi – złogów, zbudowanych z substancji chemicznych, występujących w moczu. Substancje te prawidłowo znajdują się w moczu w formie rozpuszczonej. Jednak gdy ich stężenie jest zbyt duże, nie dochodzi do ich całościowego rozpuszczenia. Nierozpuszczone niektóre substancje tworzą kryształki – piasek w nerkach, z czasem łączą się one w coraz większych rozmiarów złogi, które prowadzą do kamienicy nerkowej.

Objawy

Niezwykle silny ból, napad bólowy jest określany jako kolka nerkowa. Powstaje w wyniku  przesuwania się kamieni nerkowych przez światła przewodów układu moczowego. Ból lokalizuje się w okolicy lędźwiowej i może promieniować w kierunku narządów płciowych, w zależności od umiejscowienia kamienia nerkowego. Napad kolki nerkowej może trwać od 20 do 40 minut. Ból jest tak silny, że może powodować utratę przytomności. Inne objawy to: nudności, wymioty, wzdęcia, bladość, zimny pot, czy silna potrzeba oddania moczu, który występuje w małych ilościach.

Jak sobie pomóc?

Pamiętać o regularnym nawadnianiu, pić dużą ilość płynów, w celu zwiększenia ilości moczu. Dbać o prawidłową wagę oraz zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce. A także pokarmy ubogie w szczawiany takie jak: biały ryż, kalafior, winogrona, jajka, warzywa z rodziny dyniowatych. Należy ograniczyć białka pochodzenia zwierzęcego oraz spożycie soli. Jeżeli znamy skład kamieni, możemy skonsultować specjalną dietę z lekarzem. Ponieważ występuje wiele rodzajów kamieni nerkowych, najczęściej występujące: wapniowe, szczawianowe, fosforanowe, moczanowe. Do rodzaju kamieni zostanie dobrana odpowiednia dieta.

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych

Sprzyjają temu skłonności dziedziczne, zakażenia układu moczowego, wady budowy układu moczowego, nadczynność przytarczyc, nadmierne zagęszczenie moczu, przedawkowanie witaminy D3, witaminy C, wapnia, czy zła dieta.

Leczenie

Możemy nie wiedzieć o obecności kamieni w naszym organizmie, jeżeli są małe i nie poruszają się, nie powodują żadnych dolegliwości. Dowiadujemy się o nich, gdy kamienie przemieszczają się i blokują przewód moczowy, powodując kolkę nerkową. W czasie jej trwania można zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a także wziąć ciepłą kąpiel, dużo pić poza tym położyć. Gdy ból ciągle trwa, nie można oddać moczu, rośnie temperatura, należy udać się do lekarza.

Zapobiegaj stosuj produkty lecznicze

W przypadku drobnych kamieni pomogą produkty lecznicze o działaniu moczopędnym, które rozkurczają drogi moczowe. Ułatwiają one wydalanie niewielkich kamieni nerkowych – piasku nerkowego. Zapobiegają one powstawaniu nowych złogów, a także dzięki nim rozpadną się już istniejące.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl