Koniec promocji cenowej za:

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

U człowieka układ moczowo-płciowy składa się z układu moczowego oraz układu płciowego, którego budowa jest inna u przedstawicieli płci męskiej i żeńskiej. Połączenie narządów wchodzących w skład tych dwóch struktur ma swoją genezę we wspólnym pochodzeniu.

Układ moczowo-płciowy – najważniejsze informacje

Główną rolą układu moczowego, zwanego również wydalniczym, jest właśnie wydalanie z organizmu zbędnych substancji, takich jak: sole mineralne, czy mocznik. Ponadto system ten umożliwia utrzymanie stałego poziomu płynów ustrojowych, uczestniczy także w procesie produkowania hormonów. Najważniejsze narządy układ moczowego to: nerki, moczowód, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa.

Układ płciowy u kobiet odpowiada zwłaszcza za wytworzenie żeńskich komórek płciowych, a także stworzenie dogodnych warunków do zapłodnienia i następnie rozwoju płodu. W ramach tego systemu wyróżnia się narządy zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Męski układ płciowy również składa się z narządów zewnętrznych i wewnętrznych. Jednak ich rola jest zupełnie odmienna. Męski układ rozrodczy ma za zadanie przechowywać i odżywiać plemniki, a następnie wprowadzić je do dróg rodnych.

Drogi moczowo-płciowe – najczęstsze choroby

Schorzenia układu moczowo-płciowego to dość częste dolegliwości, które jak pokazuje praktyka, częściej dotykają kobiety, niż mężczyzn. W takich przypadkach pojawiają się objawy takie jak: krwiomocz, dyskomfort podczas oddawania moczu, ból podbrzusza, potrzeba częstego korzystania z toalety, świąd, pieczenie miejsc intymnych, upławy. Dolegliwości układu moczowo-płciowego to przede wszystkim:

  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • kamica nerkowa,
  • ostra niewydolność nerek,
  • kolka nerkowa,
  • nietrzymanie moczu,
  • infekcje intymne,
  • nowotwory układu moczowo-płciowego.

Jak dieta na infekcje dróg moczowo-płciowych?

Pomocniczo, przy problemach z drogami moczowo-płciowymi, oprócz leków i innych środków medycznych, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety. Codzienny jadłospis powinien być uzupełniony o produkty spożywcze takie jak: żurawina, czarne jagody, migdały, ryby, zielone rośliny liściaste, zioła takie jak: dziurawiec, nawłoć i pokrzywa zwyczajna. Istotną rolę odgrywa także obfite nawadnianie organizmu. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie soli kuchennej, mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu.

Drogi moczowo-płciowe – jakie środki medyczne stosować?

Dostępnych jest wiele preparatów medycznych, które wspomagają działanie dróg moczowo-płciowych. Niektóre z nich można stosować prewencyjnie, z kolei inne są dedykowane sytuacjom, gdy chce się złagodzić objawy danej dolegliwości. W przypadku infekcji dróg moczowych stosuje się na przykład preparaty w formie tabletek powlekanych, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych. Ich zażywanie gwarantuje prawidłową funkcjonalność dróg moczowych. W przypadku przypadłości, jaką jest kamica nerkowa, bądź moczowa, sięga się po produkty lecznicze o działaniu moczopędnym – łagodzące ból oraz ułatwiające wydzielanie złogów kamieni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl