Koniec promocji cenowej za:

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Ból menstruacyjny to zlepek dolegliwości bólowych o zróżnicowanym nasileniu, występujący regularnie u kobiet w wieku rozrodczym. Pojawia się w okolicach podbrzusza, często promieniując aż do strefy lędźwiowo-krzyżowej. Tego rodzaju zjawisko fizjologiczne wiąże się z dużym dyskomfortem i jest prawdziwą zmorą dla dużej grupy przedstawicielek płci żeńskiej. Wiele kobiet w czasie tak zwanych „trudnych dni” jest niezdolnych do normalnego funkcjonowania, a wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności stanowi dla nich wyzwanie.

Ból menstruacyjny – jakie dolegliwości mogą mu towarzyszyć?

Ból menstruacyjny można traktować nawet jako swego rodzaju sygnał, ponieważ najczęściej pojawia się już na kilka godzin przed wystąpieniem krwawienia. Czas odczuwania tej dolegliwości może być różny – zwykle ustępuje ona po dwóch lub trzech dniach. Warto podkreślić, że typowe jest, iż ból wywołany przez skurcze macicy pojawia się łącznie z innymi symptomami, na przykład takimi jak: ogólne osłabienie, zmęczenie, senność, nagłe zmiany nastroju, przyspieszone tętno, bóle głowy, wzdęcia, nudności, a nawet wymioty. W skrajnych sytuacjach silny ból może doprowadzić również do omdlenia.

Jakie są rodzaje bólu menstruacyjnego?

Wyróżnia się dwa główne rodzaju bólu menstruacyjnego:

  • pierwotny – w największym stopniu doskwiera ona nastolatkom oraz młodym kobietom, które miesiączkują dopiero przez kilka miesięcy lub lat, ale mają już regularne cykle.
  • wtórny – to rodzaj bólu, który pojawia się u kobiet pomiędzy 30, a 40 rokiem życia i wraz z wiekiem zyskuje na intensywności; może on świadczyć o chorobach żeńskich narządów płciowych, między innymi: endometriozie, mięśniaku macicy, torbieli jajników, zaburzeniach hormonalnych, czy nowotworach.

Jakie leki na bóle menstruacyjne?

W tym przypadku najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, podobne do tych stosowanych w walce z innego rodzaju niedyspozycjami wywołującymi ból oraz środki rozkurczowe tożsame z charakterem tej dolegliwości. Preparaty lecznicze na bóle menstruacyjne zdecydowanie poprawiają komfort życia kobiet w czasie miesiączki. Doprowadzają one do złagodzenia objawów, a w wielu przypadkach nawet całkowicie je eliminują.

Ból menstruacyjny – podsumowanie

Krwawienie menstruacyjne oraz związany z tym ból jest w normalnej sytuacji zjawiskiem cyklicznym. Dlatego co miesiąc kobiety muszą mierzyć się z dolegliwościami utrudniającymi im normalne funkcjonowanie. Warto w tym kontekście zachować zdrowy rozsądek i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Najlepiej z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne – tego rodzaju środki powinny stanowić standardowy element wyposażenia podręcznej apteczki każdej kobiety. Należy jednak pamiętać, że w kontekście sięgania po takie preparaty niezwykle ważne jest wyczucie odpowiedniego momentu. Lek trzeba przyjąć jeszcze zanim ból nabierze na sile, wtedy jego skuteczność okaże się największa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl