
Ból brzucha
Ból brzucha jest powszechną dolegliwością dotyczącą kondycji jamy brzusznej, występującą zarówno u seniorów, dorosłych, jak i dzieci oraz niemowląt. Pojawia się i u mężczyzn i u kobiet. Objaw ten może mieć zróżnicowane podłoże, natężenie oraz lokalizację. W zależności od sytuacji traktuje się go jako tymczasową niedyspozycję albo przewlekły stan, świadczący najprawdopodobniej o rozwijaniu się w naszym organizmie jakiejś groźniejszej choroby. Niekiedy bólowi brzucha mogą towarzyszyć również inne symptomy, takie jak: wymioty, zaparcia, biegunka, wzdęcia, czy nudności.
Ból brzucha – o czym może świadczyć?
Można stwierdzić, że ból brzucha niejedno ma imię. Czasem odczuwa się go w nadbrzuszu, podbrzuszy, czy też obok pępka. Niekiedy jego siła jest na tyle duża, że promieniuje aż do pleców, czy w okolicę klatki piersiowej. W związku z tym przyczyny takiego bólu są naprawdę zróżnicowane. Najczęściej występujące powody to:
- niestrawność po posiłku,
- stan zapalny,
- nadmierny stres,
- alergia pokarmowa,
- choroby układu moczowo-płciowego,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- miesiączka,
- wrzody żołądka,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- grypa żołądkowa,
- przebyte urazy,
Jakie leki na ból brzucha?
Jaki charakter może mieć ból brzucha? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niekiedy pojawia się on nagle, bez ostrzeżenia i od razu jest bardzo silny. W innych przypadkach jest tępy, miarowy, a jego natężenie wzrasta wraz z upływem czasu. Nasza codzienna aktywność może przyczyniać się do nasilenia odczuwanego dyskomfortu. Ból intensyfikuje się między innymi podczas zmiany pozycji ciała, w trakcie oddychania, czy też wtedy, gdy wykonujemy mniej lub bardziej intensywne ruchy.
Najczęściej stosowane leki na ból brzucha to tabletki przeciwbólowe, które w większości przypadków można dostać bez recepty. Mają one działanie doraźne i już w kilka chwil potrafią przynieść ulgę w bólu. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ich ilością i zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami specjalisty (lekarza lub farmaceuty) oraz informacjami zamieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Pozytywny wpływ na ból brzucha mają także kapsułki, krople, ziołowe napary, czy też płyny do stosowania doustnego, w których składzie znajdują się naturalne olejki eteryczne.
Ból brzucha – podsumowanie
Ból brzucha to dolegliwość, która najczęściej ma charakter jednorazowy – szybko mija samoczynnie, albo po zastosowaniu odpowiednich leków. Jednak, jeśli tego rodzaju objawy mają charakter powtarzalny i trwają przez dłuższy czas, niezbędne jest nieco dokładniejsze przyjrzenie się temu problemowi. W określeniu jego podłoża oraz rozpoznaniu związanej z tym bólem choroby może pomóc tylko lekarz.